Mimoriadna schôdza pokračuje, opozícia premiéra odvoláva vyše 16 hodín

19.09.2013 Bratislava

Bratislava 18. septembra (TASR) – Mimoriadna schôdza Národnej rady SR venovaná pokusu opozície o vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) od 19. hodiny pokračuje. Pred prvým prerušením zasadnutia poslanci rečnili 16 hodín. Samotné hlasovanie je zatiaľ v nedohľadne.

Rokovanie začalo v utorok (17.9.) o 15. hodine a prerušili ho dnes ráno o 7. hodine. Do rozpravy je ešte písomne prihlásených 16 poslancov, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne. Štefan Kuffa (OĽaNO) v úvode cez procedurálny návrh žiadal odložiť dnešné nočné rokovanie na ráno, ale neuspel.

Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) sa zase dožadoval prítomnosti členov vlády. "Je to potupenie parlamentnej demokracie. Žiadam vás, aby ste zabezpečili účasť vlády. Kým sa nedostaví aspoň premiér, navrhujem, aby sme prerušili rokovanie," povedal. Ani tento návrh neprešiel.

Ešte minulý týždeň piatok (13.9.) sa podpísalo 56 poslancov KDH, Mosta-Híd, SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO aj strany Nová väčšina – Dohoda pod návrh na zvolanie takejto schôdze. Ich rozhorčenie vyvolala informácia, že podklady vládneho materiálu o získaní zvyšného 49-% podielu v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) údajne pripravovala finančná skupina J&T.

Dôkazom má byť vládny materiál, v ktorého hlavičke sa nachádza meno firmy J&T Investment Advisors. Menšinový podiel v SPP získa štát od českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorého spoluvlastníkom je aj skupina J&T. Opozícia to vníma ako dôkaz, že štát neriadi vláda, ale finančné skupiny. Kabinetu vyčíta tiež nevýhodnosť obchodu, kedy štát podľa nich zbytočne preberá stratovú a zadlženú spoločnosť.

Zmienku o J&T vo vládnom materiáli Fico cez víkend vysvetľoval tým, že dokument vznikal pri bežnej komunikácii dvoch akcionárov SPP, čo považuje za "úplne normálne".

"Dnes je 49-% akcionárom v SPP spoločnosť EPH a všetci vieme, že EPH je spojená s J&T. Ale čo my s tým máme? My sme EPH nepredali nič, to boli Francúzi a Nemci, ktorí predali svoj podiel," argumentoval premiér v televízii TA3. Ak niekto môže za vstup finančných skupín do SPP, tak je to podľa neho súčasná pravicová opozícia, ktorá v minulosti umožnila privatizáciu plynární.

Podľa predsedu vlády v celom aktuálnom spore ide len o ceny plynu a rozdielny prístup k ich regulácii. "Na jednej strane je Smer-SD, ktorý chce stabilné ceny pre domácnosti, na druhej strane zdivočelá opozícia, ktorá chce zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. O tomto je celá schôdza," dodal premiér.


Rokovanie o odvolaní premiéra sledujú priamo v parlamente desiatky ľudí


Tak ako v utorok (17.9.), aj dnes sledujú mimoriadnu schôdzu k odvolaniu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) priamo v parlamente desiatky ľudí. Niektorí sú na balkóne, iní v kinosále, ďalší čakajú vo vestibule. Priebeh schôdze môže verejnosť sledovať aj cez internet. Webstránka parlamentu síce chvíľu nefungovala, už ale ide.

Ľubomír Galko z SaS odhaduje, že v budove Národnej rady SR je približne 60 ľudí. Viac ako dve desiatky dostal do parlamentu on. "Keď som sem prišiel, vonku čakali desiatky ľudí. Na vlastnú zodpovednosť som priviedol dnu asi 25 z nich," povedal pre TASR Galko.

Dnešné návštevy na balkóne a v ostatných priestoroch parlamentu sa správajú podstatne pokojnejšie ako skupiny, ktoré prišli v utorok. Zatiaľ nikto nevykrikoval ani nehádzal po pracovníkoch parlamentu monitory. Ľudia na balkóne len niekoľkokrát zatlieskali, na čo ich Ján Figeľ (KDH), ktorý vedie schôdzu napomenul, že nie sú na futbalovom štadióne.

Utorkoví návštevníci boli oveľa hlučnejší. Vykrikovali politikom, že len kradnú, hádajú sa a na ľudí kašlú. Krik a výčitky neboli v utorok jediným prejavom demonštrujúcej skupiny v parlamente. Pri vstupe do budovy došlo k incidentu. Vo vestibule sa jeden z návštevníkom nazlostil, keď ho nechceli pustiť ďalej, lebo nemal platný občiansky preukaz. Preukazoval sa len neplatným potvrdením od polície. Nazlostený občan hodil do zamestnankyne parlamentu monitor, následne ho vyviedli z budovy.


I. Mikloš: Nevýhodnosť zmien v SPP nie je domnienkou, ale faktom

Tvrdenia, že vláda pri preberaní 100 % akcií materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) nekoná vo verejnom záujme, ale v rozpore s ním a slúži skôr záujmom finančných skupín, nie sú podľa opozičného poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) len domnienkami. Vyplývajú priamo z dostupných dokumentov, ako sú nová akcionárska zmluva či vládne materiály súvisiace s reorganizáciou SPP po vstupe nového menšinového vlastníka, českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Ten je sčasti vlastnený aj finančnou skupinou J&T.

"Skutočným režisérom a scenáristom celého tohto obchodu nie je vláda, ministerstvo hospodárstva, ale investori, ktorí do SPP vstupujú, stredoeurópski finanční oligarchovia," vyhlásil Mikloš počas svojho viac ako hodinového prejavu na pokračujúcej mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorej jediným bodom je návrh opozície na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Materiál, z ktorého vláda pri schvaľovaní zmien v SPP vychádzala, podľa Mikloša na viacerých miestach priznáva, že vychádzal z ocenenia vypracovaného samotným manažmentom firmy. Čiže finančnými investormi, ktorí sa chcú zbaviť stratovej materskej spoločnosti SPP. Aj keď sa vláda tvári, že túto firmu bez hodnotnejšieho majetku získa zadarmo, v skutočnosti na seba podľa exministra financií preberá dlh aj všetky jej budúce straty, takže má vlastne mínusovú hodnotu.

Nevýhodnosť obchodu podľa Mikloša naznačuje aj zmena v akcionárskej zmluve, ktorá umožňuje zadlžovanie ziskových dcérskych spoločností SPP bez toho, aby s tým štát mohol niečo urobiť. Ako príklad uviedol nedávne rozhodnutie, že firmy Eustream a SPP Infrastructure môžu vydať dlhopisy v celkovom objeme 2 miliárd eur, z čoho miliardu si už na trhu aj požičali. Tieto peniaze pritom majú podľa opozičného poslanca slúžiť na to, aby EPH mohol za výhodnejších podmienok postupne splatiť úver, za ktorý 49 % akcií v SPP kupoval. Takýto postup však škodí SPP a štátu a naopak pomôže menšinovému akcionárovi, tvrdí Mikloš.

Ďalšou pre štát nevýhodnou zmenou, ku ktorej došlo v novej akcionárskej zmluve, má byť úprava spôsobu, akým sa riešia prípadné spory medzi spoluvlastníkmi. Kým doteraz sa prihliadalo aj na slovenské právo, podľa poslanca SDKÚ-DS sa po novom táto oblasť riadi už výlučne len anglickým právom.

"Všetky veci, o ktorých hovorím, svedčia silnejšie ako wordovská stopa v dokumente o tom, že vláda Roberta Fica pri tejto transakcii konala v rozpore s verejným záujmom, celé to prebehlo v réžii finančných skupín a som presvedčený, že dokonca došlo k takému porušeniu zákonov, ktoré môže zakladať podozrenie zo spáchania trestných činov," dodal vo svojom vystúpení Mikloš.

Podľa premiéra Fica však v celom aktuálnom spore ide len o ceny plynu a rozdielny prístup k ich regulácii. "Na jednej strane je Smer-SD, ktorý chce stabilné ceny pre domácnosti, na druhej strane zdivočelá opozícia, ktorá chce zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. O tomto je celá schôdza," vyhlásil šéf exekutívy na začiatku schôdze. Ak niekto môže za vstup finančných skupín do SPP, tak je to podľa neho súčasná pravicová opozícia, ktorá v minulosti umožnila privatizáciu plynární.


J. Figeľ: Zastavte slovenský plynárenský podvod v SPP

Vláda SR by mala zastaviť plánované prevzatie materskej spoločnosti SPP, lebo ide o slovenský plynárenský podvod. Počas parlamentnej rozpravy k návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) pre kauzu SPP to vyhlásil líder opozičného KDH Ján Figeľ s tým, že predseda vlády dôveru hnutia nemá a ak bude potrebné zvolať ďalšiu schôdzu, pokúsia sa o vyvodenie zodpovednosti opäť.

"Kúpiť stratu, na to netreba veľa rozumu, ale je to deficit charakteru. Strata pre verejnosť a občanov. Toto mala byť tá istota? Kto to zaplatí? Na toto Robert Fico opakovane nedáva odpoveď. Všetko niečo stojí, aj tento biznis, a to až do úrovne 600 miliónov eur. Prečo to treba zaplatiť? Prečo by to nemohlo byť zdieľané s akcionármi? Prečo majú byť finančné skupiny zvýhodnené?" pýtal sa vo svojom vystúpení Figeľ.

Podľa jeho slov táto transakcia nemôže byť súčasťou sociálnej politiky vlády. "Je to blud. Smer má moc, ale nemá pravdu. Ideálne je mať moc, ktorá slúži pravde, ktorá je základom spravodlivosti. Pred pravdou neujdete, nedá sa. Pravda vyhráva a oslobodzuje," odkázal vládnym poslancom.

Figeľ zároveň kritizoval aj formu, akou mimoriadna schôdza prebieha, keďže sa na nej nezúčastňuje Fico ani členovia jeho vlády. "Toto tu ešte nikdy nebolo. Podľa Ústavy SR "na požiadanie NR SR sa člen vlády musí zúčastniť na jej schôdzi". Má to viacero výkladov? Dá sa tomu rozumieť? Robert Fico, právnik. Čo toto je? Je to prejav arogancie a zbabelosti. Nepatrí sa to, ale každý robí, čo vie," dodal. Z poslancov Smeru-SD na jeho kritiku nikto nereagoval.
 

Vyberte región